STOP булінг

Явище булінгу для нашого суспільства не нове, проте тільки нещодавно вирішення проблеми вийшло на державний рівень

https://www.stopbullying.com.ua/ 

Булінг має місце не тільки у горизонтальних відносинах (між школярами) в освітньому процесі, але й у відносинах між школярами та вчителями, між батьками й навіть між учителями.

Враховуючи актуальність теми наша школа прагне створити безпечне середовище як для школярів, так і для вчителів (адже останні також стають жертвами цькування дітей)

Ми закликаємо батьків бути уважними до своїх дітей та обов’язково інформувати керівництво школи та правоохоронні органи про випадки булінгу, однак діти, як правило, не розповідають про це батькам ні тоді, коли самі є кривдниками, ні тоді, коли стали жертвами булінгу.

 

View the embedded image gallery online at:
http://znz4-sarny.org.ua/stop-bulinh#sigProId0983d3d06e
 

Телефони довіри

Дитяча лінія 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00);

Гаряча телефонна лінія щодо булінгу 116 000;

Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123 або 0 800500335;

Уповноважений Верховної Ради з прав людини 0 800 50 17 20;

Уповноважений Президента України з прав дитини 044 255 76 75;

Центр надання безоплатної правової допомоги 0 800 213 103;

Національна поліція України 102.

Скринька довіри Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-19

 

Наказ № 236 про запобігання булінгу

Сарненська ЗОШ І-ІІІ ст. № 4 м.Сарни 25.09.2019

Відповідно Конституції України, Конвенції ООН про права дитини, законів України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", "Про охорону дитинства", листа Міністерства освіти і науки України від 27.06.2019 №1/9414  "Про деякі питання щодо створення у 2019-2020 н.р. безпечного освітнього середовища, формування в дітей учнівської молоді ціннісних життєвих навичок" з метою забезпечення конституційних прав учнів, запобігання проявів жорстокого ставлення до дітей, приниження їх честі і гідності під час освітнього процесу

НАКАЗУЮ:

1. Використовувати Методичні рекомендації щодо формування безпечного освітнього простору, запобігання булінгу.

2. Затвердити план заходів щодо запобігання та протидії булінгу на 2019-2020 н.р., що додається.

3. Ввести в дію Журнал звернень про випадки булінгу в Сарненській ЗОШ І-ІІІ ст. № 4

Вересень 2019

4. Заступнику директора з виховної роботи Єгоровій А.К., практичному психологу Славинській Л.Ф., соціальному педагогу Білотіл Т.В. організувати просвітницьку роботу з учасниками освітнього процесу щодо запобігання жорстокому поводженню над дітьми.

протягом 2019-2020 н.р.

5. Педагогічним працівникам:

5.1. Забезпечити виконання Плану заходів щодо запобігання та протидії булінгу на 2019-2020 н.р.

5.2. Не допускати випадків фізичного і психологічного насильства, образ, недбалого й жорстокого поводження з дітьми.

5.3. Формувати в учасників освітнього процесу толерантне ставлення один до одного.

5.4.Уникати проявів жорстокого ставлення до учнів, приниження їх честі, гідності та інших форм фізичного чи психологічного насильства.

5.5. Терміново інформувати адміністрацію закладу про будь-які випадки неправомірного поводження працівників по відношенню до учнів.

протягом 2019-2020 н.р.

6. Даний наказ довести до відома педагогічних працівників на нараді при директору.

7. Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

 

                                Директор школи                         Василенко Т.М.

 

 

План заходів

щодо запобігання та протидії булінгу (цькуванню) в Сарненській ЗОШ І-ІІІ ст. № 4 на 2019/2020 н.р.

№з/п

Назва заходу

 

Відповідальні

1

Засідання методичного обєднання класних керівників щодо попередження випадків булінгу серед учасників навчального процесу

Єгорова А.К., Славинська Л.Ф., Івашина Л.С.

2

Години спілкування "Змінюй негативне ставлення до інших", "Допоможи собі рятуючи інших","Що таке кібербулінг"

Славинська Л.Ф.

3

Загальношкільні батьківські збори "Шкільний булінг. Що робити якщо ваша дитина стала жертвою"

Єгорова А.К., Славинська Л.Ф., Харченко А.М.    класні керівники

4

Поширення листівок "Не стань жертвою булінгу"

Славинська Л.Ф., Білотіл Т.В.

5

Тренінг "Як розпізнати булінг"

Славинська Л.Ф.

6

Бесіди щодо профілактики булінгу в шкільному середовищі

класні керівники

7

Виявлення груп ризику

класні керівники

8

Години спілкування за РУССДМ та працівників Ювенальної превенції "Не допускай булінгу"

класні керівники 

9

Флешмоб "Стоп булінг"

Славинська Л.Ф.

10

Майстер-клас "Павутинка дружби"

класні керівники 

12

Дебати "Я проти насильства"

класні керівники 

13

Воркшоп "Вчимося управляти емоціями"

класні керівники 

14

Корекційно-розвиваючі заняття "Світ без насильства"

Славинська Л.Ф.

15

Перегляд тематичних фільмів та мультфільмів

класні керівники 

 

 

Порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки насильства, булінгу (цькування)

в Сарненській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №4

Сарненської районної ради Рівненської області

 1. Учасники освітнього процесу у разі виявлення ознак чи факторів, що можуть вказувати на насильство, булінг, складні життєві обставини, жорстоке поводження з дитиною/працівником закладу освіти або ризики щодо їх виникнення стосовно дитини/працівника закладу освіти, можуть подати письмову заяву уповноваженій особі закладу освіти (Єгоровій А.К – заступник директора з виховної роботи). Заява подається у письмовому вигляді на ім’я керівника освітнього закладу відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Право подати заяву мають здобувачі освіти, їх батьки, педагоги, інші учасники освітнього процесу. Заява заповнюється державною мовою, розбірливим почерком. Виправлення не допускаються. У заяві необхідно вказати: прізвище, ім’я, по батькові заявника, адресу фактичного проживання, контактний телефон; статус (постраждалий чи свідок булінгу); навести розгорнутий виклад фактів;інформацію  щодо джерела отримання інформації; тривалість; дата подання заяви та особистий підпис.
 2. Наказом по закладу освіти створюється Комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) за участі педагогічних працівників, практичного психолога  школи, батьків потерпілого та булера, керівника закладу, інших зацікавлених осіб.
 3. Уповноважена особа закладу освіти у 3-денний період з моменту отримання заяви скликає засідання Комісії з розгляду випадків насильства, булінгу (цькування).
 4. Уповноважена особа у разі виникнення підозри, або отримання заяви щодо насильства, булінгу, жорстокого поводження з дитиною/працівником закладу освіти або якщо є реальна загроза його вчинення (удома, з боку однолітків, з боку інших) проводить зустріч із особою, стосовно якої є інформація про жорстоке поводження, намагається розговорити, встановити контакт, довірливі стосунки та надати емоційну підтримку; проявити інтерес, дружелюбність, щирість, теплоту і симпатію, постраждала особа має відчути, що її дійсно чують і розуміють. У процесі розмови, якщо особа підтверджує факт жорстокого поводження чи насильства щодо неї, уповноваженій особі необхідно з’ясувати терміни подій, які відбулися, та отримати їх опис.
 5. Комісія з розгляду випадків насильства, булінгу (цькування) у 7-денний період з моменту отримання заяви проводить розслідування, з’ясовує всі обставини та за результатами розслідування приймає відповідне рішення та рекомендації. За підсумками роботи комісії складається протокол. 
 6. Для прийняття рішення та вжиття відповідних заходів реагування результати проведеного розслідування узагальнюються наказом по закладі освіти.        
 7. Якщо випадок цькування був одноразовим, питання з налагодження мікроклімату в дитячому середовищі та розв’язання конфлікту вирішується у межах закладу освіти учасниками освітнього процесу. Результат  розслідування та рішення комісії доводиться керівником закладу до відома постраждалого. У випадку, якщо постраждалий не згодний з рішенням комісії, керівник закладу повідомляє про право звернутися із заявою до органів Національної поліції  України.
 8. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то керівник закладу освіти повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.   
 9.  Уповноважена особа або особа, яка її замінює у разі відсутності відповідно до наказу про склад комісії, згідно з протоколом засідання комісії відповідає за виконання та моніторинг запланованих заходів відновлення та нормалізації психологічного клімату в закладі освіти та визначених рекомендацій для учасників булінгу (цькування).
 10. Рішення Комісії з розгляду випадків булінгу реєструється в окремому журналі (паперовий вигляд) з оригіналами підписів усіх її членів.

 

 1. Не залежно від рішення комісії, керівник закладу забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від нього.

 

Порядок реагування на доведені випадку булінгу (цькування) в Сарненській  ЗОШ I-III №4 ступенів та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)

 1. У разі підтвердження факту вчинення булінгу (цькування), за результатами розслідування та висновків комісії з розгляду випадку булінгу (цькування), керівник закладу повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Cлужби у справах дітей про випадки боулінгу (цькування) в закладі освіти.
 2. Комісія за результатами проведеного розслідування щодо з'ясування обставин на підставі заяви про булінг (цькування), визначених сторін булінгу (цькування), встановлених можливих причин булінгу (цькування) розробляє рекомендації для педагогічних працівників щодо освітньої діяльності з учнями, причетними до булінгу, їх батьками (особами, що їх заміняють), заходи стабілізації психологічного клімату у колективі, надання соціальних та психолого-педагогічних послуг сторонам булінгу (цькування).
 3. Надаються соціальні та психолого-педагогічні послуги здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу.
 4. Практичний психолог у межах своїх посадових обов’язків:
 • діагностує  стан психологічного клімату в колективі, в якому відбувся булінг (цькування) та за результатами діагностики розробляє план корекційної роботи з кривдником та свідками із залученням батьків (законних представників);
 • розробляє та реалізує програму індивідуальної реабілітації для потерпілого;
 • розробляє профілактичні заходи для групи (класу), в якій зафіксовано випадок булінгу (цькування); для батьків або законних представників;
 • здійснює супровід педагогічних, науково-педагогічних працівників, які забезпечують освітній процес для групи (класу), в якій зафіксовано випадок булінгу (цькування);
 • забезпечує надання психологічного супроводу здобувачів освіти, які постраждали від булінгу (цькування), стали його свідками або вчинили булінг (цькування).
 1. Педагогічні працівники, які працюють з класом чи групою, у якій зафіксовано випадок булінгу (цькування), забезпечують:
 • виконання рекомендації комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти щодо доцільних методів навчання та організації роботи з учнями, причетними до булінгу (цькування) та їхніми батьками (законними представниками);
 • дотримання правил поведінки учасниками освітнього процесу в закладі освіти, визначених статутом закладу освіти, законодавством;
 • виробляють спільно з здобувачами освіти правила взаємодії класу чи групи під час освітнього процесу.
 1. Батьки здобувачів освіти (законні представники) зобов’язані виконувати рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти.
 2. За виконання та моніторинг запланованих заходів відновлення та нормалізації психологічного клімату в закладі освіти та визначених рекомендацій для учасників булінгу (цькування) відповідає уповноважена особа або особа, яка її замінює у разі відсутності відповідно до наказу про склад комісії.

8.Визначаються відповідальні особи, причетні до булінгу (цькування) та накладаються адміністративні стягнення.

 • Цькування неповнолітнього карається штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 та 1700 гривень відповідно) або громадськими роботами від 20 до 40 годин.

Така ж поведінка, вчинена групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, передбачає штраф від 1700 гривень до 3400 гривень або громадськими роботами від 40 до 60 годин.

За булінг, вчинений малолітніми або неповнолітніми особами віком від 14 до 16 років, тягне за собою накладання штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють.

 

Якщо директор закладу освіти не повідомить уповноважений підрозділ органів Національної поліції України про відомі йому випадки цькування учасників освітнього процесу тягне за собою накладання на нього штрафу від 50 до 100 неопадоткованих мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.